سبک دکوراسیون سنتی در منطقه خاورمیانه

خاورمیانه در جهان با توجه به ویژگی‌های جغرافیای که دارد محل تاخت و تاز کشورهای خارجی بوده است. در این منطقه فرهنگ‌ها و مذاهب زیادی به چشم می‌خورد. مذاهبی چون اسلام، هندو، بودا و غیره؛ اما به طور کلی سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه دارای ویژگی‌های مشابهی نیز است. به طور معمول خانه‌های خاورمیانه فضای گرم و پر از نشاط زندگی است. مهمان و مهمان نوازی در فرهنگ مردم خاورمیانه موضوع بسیار مهمی است. فضای خانه برای استقبال گرم است میهمانان طراحی می‌شود. مردم خاورمیانه علاقه به محیط گرم و صمیمی و پر از آرامش و آسایش را برای محیط خانه می‌پسندند.
کشورهای ایران،


مهر و ماه

یکی از پر انرژی ترین و جذاب ترین سبک های معماری داخلی سبک سنتی در معماری داخلی می باشد که مربوط به گذشتگان ما است و سال‌ ها از زمان پیدایش آن میگذرد. یکی از دلایل جذابیت این سبک سادگی انتقال پیام به مخاطب بوده است و خیلی از افراد با استفاده از این سبک ها در منزل خود احساس نوستالژیک پیدا می کنند و خاطرات شیرین و جذاب گذشته برای آنها مرور می‌ شود و به همین دلیل یکی از سبک های موفق در معماری داخلی سبک سنتی است که افراد زیادی را مجذوب خود کرده است. هرچند در حال حاضر بسیاری از افراد دنباله‌ رو و طرفدار سبک های مدرن و معاصر برای طراحی دکوراسیون داخلی هستند، اما هنوز هم احساس تعلق و حس نوستالژیک به سبک سنتی باعث می شود که برخی از افراد علاقه مند باشند که از سبک سنتی در معماری داخلی خود استفاده کنند و یا اگر تمایل به استفاده از سبک های تلفیقی داشته باشند، قسمتی از خانه را با استفاده از این سبک تزیین می کنند تا با نگاه کردن به آن یاد گذشته و خاطرات خوش آن بیفتند و از این ترکیب لذت ببرند.

مهمترین ویژگی های سبک سنتی در معماری داخلی

 اگر به دنبال ریشه یابی سبک سنتی باشید باید بدانید که طراحی داخلی سنتی مربوط به دکوراسیون کلاسیک اروپایی می باشد و شباهت های بسیار زیادی با سبک کلاسیک دارد که برگرفته از سبک چیدمان دکوراسیون داخلی اروپایی‌ ها در سال‌های گذشته است. البته تفاوت‌ های جزئی با هم دارند که باعث می‌شود شما این دو سبک را از هم تمیز دهید. مانند تفاوت ها و شباهت هایی که بین سبک های معاصر و مدرن وجود دارد. ولی هنوز هم می توانید با توجه به تعریف هایی که از هر دو سبک شناخته اید آنها را از همدیگر تشخیص دهید. یکی از اصلی ترین نشانه های سبک سنتی در طراحی داخلی استفاده از چوب در دکوراسیون است و اگر نگاه جزئی تری به مبلمان و معماری ساختمان داشته باشید جذب ظرافت و معماری خاص آن می‌شوید. خوشبختانه سبک سنتی کاملا انعطاف پذیر است و شما می توانید با هر عنصر داخلی که در فضا وجود دارد آنها را هماهنگ کنید تا در نهایت یک چیدمان دکوراسیون داخلی خاص و منحصر به فرد و در عین حال زیبا در فضای خانه خود داشته باشید.

مهر و ماه

رنگ در دکوراسیون داخلی سنتی

 در طراحی سبک سنتی معمولاً دیوارها با استفاده از رنگ های خنثی رنگ آمیزی می شوند تا همه توجه مخاطب به سمت مبلمان و وسایل تزیینی و دکوری باشد. پس بهتر است اگر قرار است تغییری روی رنگ های دکوراسیون داده شود آنها را معطوف به قطعات بزرگ و مبلمان کنید و از رنگ‌های مختلف مثل آبی، قرمز، قهوه‌ای و مشابه آن ها می توانید برای رومبلی و غیره استفاده کنید. از به کار بردن آثار هنری و عناصر سنتی برای چیدمان دکوراسیون سنتی غافل نشوید و سعی کنید تا جایی که می‌توانید از رنگ‌ های پر انرژی و زنده در انتخاب وسایل استفاده کنید.


در سبک سنتی ایرانی بیشتر پارچه ها رنگ های مات دارند و خیلی از آنها الگو های گلدار یا طرح‌ های ویژه‌ای دارند که معمولاً داماس و بته جقه ای جز طرح های پرطرفدار در پارچه های سبک سنتی ایرانی است که معمولاً این پارچه‌ ها جنس های غنی و الیاف گرانقیمت دارند که یا ترمه یا ابریشم یا مخمل می باشند و هزینه نسبتا بالایی برای خرید و استفاده از آن ها مورد نیاز است و طراحان داخلی توجه ویژه‌ای به این پارچه ها دارند. البته بهتر است تعادل را رعایت کنید و اگر برای قسمت رومبلی و پرده و غیره از پارچه های پر نقش و نگار و طرح دار استفاده می کنید، حتماً یک قسمت هایی را ساده‌تر در نظر بگیرید تا با برقراری تعادل زیبایی مد نظر شما در فضای دکوراسیون منزل برقرار شود. ولی به طور کلی انتخاب طرح و نوع پارچه با شما و بر اساس سلیقه شماست و می توانید در این زمینه از طراحان داخلی و کارفرمای پروژه معماری داخلی هم کمک بگیرید. ولی حتما قبل از هر چیزی میزان بودجه در دسترس را مشخص کنید تا هم خودتان و هم افرادی که وظیفه طراحی و بازسازی خانه و دکوراسیون داخلی منزل شما را بر عهده دارند بدانند که تا چه حد آزاد به انتخاب وسایل می باشند.

مسکونی

اداری

تجاری

مرمت ابنیه تاریخی

نمای خارجی

کابینت آشپزخانه